TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Polskie cerkwie. Chotyniec

Polskie cerkwie. Chotyniec

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Chotyniec leży w województwie podkarpackim, znanym z wielu cennych zabytków drewnianej architektury. W ich gronie miejsce bardzo ważne zajmują cerkwie, intrygujące ciekawymi sylwetkami i wnętrzami. Chotyniec ma to szczęście, że to właśnie na jego terenie znajduje się jedna z najciekawszych cerkwi Podkarpacia. Co warto wiedzieć na jej temat?

Polskie cerkwie. Chotyniec

Chotyniec to ciekawa miejscowość, mogąca się pochwalić historią sięgającą XV wieku. Przez wieki była to wieś zdominowana przez ludność greckokatolicką, jednak sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej. Mimo to w Chotyńcu wciąż żyją obok siebie przedstawiciele dwóch wyznań. Greckim katolikom do dziś służy cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny – jedna z najcenniejszych perełek drewnianej architektury, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Wyróżniony wpisem na listę UNESCO zabytek przyciąga uwagę. Co możemy tu zobaczyć?

Cerkiew w Chotyńcu

Cerkiew w Chotyńcu powstała w 1615 roku i wciąż pełni funkcje sakralne. Po renowacji, którą przeprowadzono w latach 90. XX wieku, zachwyca swoją sylwetką oraz pięknym wnętrzem. Kto w czasie wycieczki po Podkarpaciu postanowi ją zwiedzić, ten z pewnością nie będzie rozczarowany. Cerkiew ta urzeka polichromiami z XVIII wieku, na których przedstawiono m.in. scenę Sądu Ostatecznego. Wrażenie robi też ikonostas, w którym szczególne miejsce zajmuje XVII-wieczna ikona Matki Boskiej.  Cerkiew może się jednocześnie pochwalić malowniczą okolicą, której również warto poświęcić swój czas.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • Uwielbiam polskie cerkwie, choć w tej jeszcze nie byłam. Są niezwykle malownicze i ukazują, jak wygląda wiara prawosławna oraz ich wierzenia.

  • Bardzo lubię odwiedzanie miejsc związanych z prawosławną religią ze względu na ich przepiękny wygląd. Tę w Chotyńcu jeszcze nadrobię.