Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wisła to jedna z ważniejszych miejscowości na mapie Beskidu Śląskiego. Malownicza okolica sprawia, że turyści chętnie spędzają tu wczasy, a dobre zagospodarowanie pozwala im znaleźć tu tanie noclegi o każdej porze roku. Wisła to idealne miejsce dla tych, którzy kochają sporty zimowe, jak i dla tych, którzy stawiają na górskie wycieczki. A co z tymi, którzy preferują atrakcje o typowo krajoznawczym charakterze?
Beskidzkie letniska. Wisła
Zwiedzanie Wisły dla wielu osób stanie się ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Wśród zabytkowych budowli, którym warto się uważniej przyjrzeć, znajduje się m.in. Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, obecnie wykorzystywany jako siedziba PTTK i punkt informacji turystycznej. W Wiśle wyróżnia się też dawna karczma, dziś służąca jako siedziba Muzeum Beskidzkiego. Ta placówka zasługuje na uwagę, a wizyta w jej wnętrzu pozwoli nam zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Beskidu Śląskiego i kultury żyjących tutaj górali. Ciekawym zabytkiem jest też ewangelicki kościół, zbudowany w latach 30-tych XIX wieku. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny, spacerowe tereny nad rzeką Wisłą oraz wizyta nad tak ważnym zbiornikiem, jakim jest Jezioro Czerniańskie (w którym łączą się ze sobą wody Białej i Czarnej Wisełki) – oto kolejne miejsca, którym podczas wycieczki po Wiśle warto poświęcić swój czas.
Dla wielu osób nie lada gratką okaże się spacer Aleją Gwiazd Sportu oraz wizyta w miejscach związanych z osobą Adama Małysza. Z pewnością warto zajrzeć do Domu Zdrojowego, w którym znajduje się czekoladowa rzeźba skoczka. Kusi też skocznia w Wiśle Malince oraz Muzeum Adama Małysza – ciekawa galeria, w której zgromadzono sportowe trofea słynnego skoczka z Wisły. Można wybrać się też na spacer śladami Ochorowicza, który w dziejach tego kurortu również odegrał ważną rolę.
Kto woli odpocząć w górskiej scenerii, ten doceni rejon przełęczy Kubalonka. W jej pobliżu czeka Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – kolejny wiślański zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Zbudowany w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, pierwotnie służył prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Od 2005 roku znów jest rezydencją głowy państwa, choć znaczna część pomieszczeń jest udostępniana tym turystom, którzy z tygodniowym wyprzedzeniem dokonają rezerwacji. To miejsce robi wrażenie, podobnie jak drewniany kościółek, który znajduje się już w Istebnej, nieco poniżej Kubalonki.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Miałam okazję odwiedzić Wisłę i był to wyjazd bardzo udany. Bardzo podobało mi się Muzeum Beskidzie i spacer po mieście.