TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Atrakcje w województwie kujawsko-pomorskim: co warto zobaczyć?

Atrakcje w województwie kujawsko-pomorskim: co warto zobaczyć?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Woj. kujawsko-pomorskie położone jest w północno-środkowej części Polski. Same Kujawy to jedna z najstarszych osad w Polsce i jeden z najciekawszych regionów w Polsce pod względem kultury ludowej. W Toruniu można zwiedzić XIX-wieczną wieś, przejechać się zabytkową kolejką wenecką i odwiedzić festyn archeologiczny w Biskupinie.

Region kujawsko-pomorski

Region kujawsko-pomorski pełen jest śladów historii przypominających o czasach poprzednich. Na terenie województwa znajduje się wiele miejsc o dużej wartości historycznej, w tym stare grobowce i ruiny zamków. Kujawy to jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych obszarów kultury ludowej w Polsce. Etnografowie zwrócili uwagę na haft, rzeźbę, malarstwo, muzykę, taniec i sztukę ludową Kujaw. Odrębność regionu przejawia się także w rozwijanych do dziś tradycjach. Ta wyjątkowa kraina posiada sielski, wiejski krajobraz. Region ten związany jest z narodzinami państwa polskiego. Ważnym tego świadectwem są wczesnośredniowieczne zabytki w południowej części województwa.

Województwo kujawsko-pomorskie: walory przyrodnicze i krajobrazowe

Należy również docenić województwo kujawsko-pomorskie za jego wyjątkowe bogactwo przyrodnicze oraz krajobrazowe. Jest to w niemałej mierze zasługa polodowcowej rzeźby terenu. Wspaniała przyroda przyciąga miłośników przyrody z całej Polski. Można również uprawiać sporty wodne, takie jak jazda na rowerze i kajakarstwo. Dla miłośników przyrody czeka leśny park kulturowo-rekreacyjny, zoo i muzeum przyrodnicze.

Poznaj najciekawsze miejsca w województwie kujawsko-pomorskim

Zabytki regionu kujawsko-pomorskiego skupiają się w dwóch dużych miastach: Toruń i Bydgoszcz. Z pewnością warto od nich rozpocząć zwiedzanie. W Toruniu można zobaczyć pozostałości średniowiecznego zamku, również pomnik Mikołaja Kopernika na Starym Rynku w pobliżu Ratusza lub wybrać się do Muzeum Mydła i Historii Brudu, i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Te dwa miasta są idealną bazą wyjściową do zwiedzania regionu kujawsko-pomorskiego.

Do największych atrakcji w woj. kujawsko-pomorskim należą m.in.:

Toruń: miasto pierników i Kopernika

Toruń ze swoim piernikowym smakiem oraz gotycką zabudową jest jednym z najciekawszych miast w Polsce. Toruńska starówka z bogactwem zabytków wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uwagę zwraca pomnik Mikołaja Kopernika i charakterystyczna fontanna „Flisaka” na Rynku. Jeśli jesteś w Toruniu z dziećmi, nie przegap Żywego Muzeum Piernika. Ta praktyczna muzealna piekarnia pozwala zwiedzającym wziąć udział w procesie wytwarzania pierniczków tradycyjnymi metodami pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników. Inną popularną atrakcją jest Dom Kopernika. Mieści się tu oddział muzeum okręgowego, a w nim eksponaty dotyczące środowiska domowego i życia wielkiego astronoma. Aby zobaczyć miasto z góry, możemy wejść na wysoką na 46 m wieżę katedry.

Wodna stolica Polski, Bydgoszcz

Nazywana niekiedy wodną stolicą Polski Bydgoszcz, największe miasto regionu położone nad Wisłą i Brdą, jest jedną z największych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego. W centrum miasta znajduje się Wyspa Młyńska, która ze swoimi rzędami XIX-wiecznych kamienic tworzy tak zwaną „Wenecję Bydgoską”. Słynie również z licznych pięknych parków i terenów zielonych. Również leśny park kulturowo-rekreacyjny ze ścieżkami spacerowymi, rowerowymi i edukacyjnymi cieszy się wyjątkową popularnością wśród rodzin. Interesujące są również ogrody botaniczne z ładnymi jeziorkami oraz kaskadowymi stawami.

Wenecja i muzeum kolei wąskotorowej

Jedną z atrakcji regionu kujawsko-pomorskiego jest Wenecja. Ta niewielka miejscowość wyróżnia się atrakcyjnym położeniem między trzema jeziorami – Jeziorem Weneckim, Skrzynki i Biskupińskim. Największą atrakcją w polskiej Wenecji jest muzeum kolejki wąskotorowej, największy skansen w Europie. Niektóre z zabytkowych wagonów i lokomotyw są otwarte dla publiczności i można je obejrzeć w środku. Tuż obok muzeum kolejki wąskotorowej znajdują się ruiny zamku Mikołaja Nałęcza, który ze względu na swój okrutny charakter nazywany był „Diabłem Weneckim”. Teren wokół zamku to dobre miejsce na rodzinny piknik.

Wieś Biskupin – „Polskie Pompeje”

To właśnie w Biskupinie znajduje się najsłynniejszy rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej: odkrycie ponad 85 lat temu pozostałości prehistorycznej osady dało impuls do szybkiego rozwoju archeologii w Polsce. Dziś w Biskupinie można zobaczyć mury, mieszkania i ulice zrekonstruowanej osady łużyckiej i neolitycznej.

Ciechocinek

Położony na obrzeżach Kujaw Ciechocinek jest największym i najważniejszym miastem uzdrowiskowym w Polsce. Jest przepełniony nie tylko w szczycie sezonu, ale także kuracjuszami, którzy przyjeżdżają tu po zdrowotne właściwości solnych źródeł. Główną atrakcją uzdrowiska jest zespół wież solankowych z XIX wieku (konstrukcje służące do odparowywania wody z solanki). Niska zabudowa, częściowo zabytkowa oraz rozległe tereny zielone tworzą przyjazną atmosferę do wypoczynku i rozrywki.

Kultura, zwyczaje, a przede wszystkim język, którym posługują się mieszkańcy tego regionu, czyli województwa kujawsko-pomorskiego, nie można pomylić z żadnym innym. Dlatego poznanie życia ludzi zamieszkujących ten region jest miłym dodatkiem oprócz jego atrakcji.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • Uwielbiam zarówno szarawą Bydgoszcz, jak i malowniczy Toruń. Ciechocinek to super miejsce uzdrowiskowe. Świetne jest też to, że region nie spoczywa na laurach, tylko wciąż oferuje nowe atrakcje dla odbiorców.

  • Wszystkie te miasta już odwiedzałam wielokrotnie. Wielkopolska ma wiele ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę.