TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Atrakcje w województwie lubuskim: co warto zobaczyć?

Atrakcje w województwie lubuskim: co warto zobaczyć?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Województwo lubuskie obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Położone jest w zachodniej części naszego kraju. Jest to droga tranzytowa nad Morze Bałtyckie dla mieszkańców Polski południowej oraz w rejony górskie dla mieszkańców Polski północnej. Województwo lubuskie skrywa wiele tajemnic i pięknych miejsc, które sprawiają, że warto je odwiedzić na dłużej.

Atrakcje związane z winem w woj. lubuskim?

Wielu osobom ta część Polski kojarzy się przede wszystkim z winem i nie bez powodu. Tradycja wytwarzania wina w Zielonej Górze sięga XIII wieku. Do miejsc związanych z tą tradycją należą:

  • Lubuski szlak wina i miodu – 304 km, prowadzący do najpiękniejszych winnic i pasiek w województwie lubuskim.
  • Lubuska Winnica Samorządowa w Zaborze – posiada winnicę, muzeum wina i warsztaty. Zwiedzający mogą zwiedzać wystawy z audioprzewodnikiem oraz wziąć udział w warsztatach winiarskich i kulinarnych. Na miejscu znajduje się również Centrum Informacji Turystycznej, które pomoże Ci zaplanować weekend lub wakacje w lubuskim województwie.
  • Muzeum Wina (w piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze) – jedyna w Polsce stała ekspozycja poświęcona historii uprawy winorośli i zagadnieniom kultury winiarskiej.
  • Winne Wzgórze – to winnica w centrum miasta, symbolizująca winiarskie tradycje Zielonej Góry. Oprócz winnic znajduje się tu winiarnia, Dom Winiarza, Palmiarnia z panoramą na Zieloną Górę oraz plac zabaw dla dzieci.
  • Winnica w Skansenie w Ochli – jest częścią Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze. Można tu zobaczyć jak uprawia się winogrona w starym stylu oraz tradycyjne urządzenia do produkcji wina.
  • Spacer Szlakiem Bachusików – spacer wzdłuż Zielonej Góry w poszukiwaniu potomków Bachusa, boga wina i wesołości.

Warto odwiedzić lubuskie winnice, nawet jeśli nie interesujesz się winem. Winogrona uprawiane są na malowniczych zboczach, a sam proces produkcji wina jest bardzo ciekawy. W winnicach odbywają się degustacje win i kursy sommelierskie, gdzie można kupić wino, sadzonki i produkty regionalne, a wiele winnic oferuje również nocleg i pyszne jedzenie.

Zabytkowa architektura w województwie lubuskim

W regionie lubuskim znajdują się 252 zamki i pałace. Niektóre z nich zostały odrestaurowane i są otwarte dla turystów. Część z nich to hotele, restauracje i strefy SPA. I tylko patrząc na nie z zewnątrz, można sobie wyobrazić, jak wyglądały setki lat temu, czyli w czasach swojej świetności. W szczególności można zobaczyć:

  • Zamek w Lubniewicach i jego zabytkowy park.
  • Szlak Michaliny Wisłockiej – ścieżka po ulubionych miejscach Michaliny Wisłockiej – plaży w Lubniewicach, drzewo uniesień, zamek albo wierzba rozmyślań.
  • Park miłości – jest miejscem odosobnienia nad jeziorem. Rzeźby symbolizujące miłość, „Most Miłości” i „Ławka Miłości”.
  • Szlak turystyczny o długości 12,2 km wokół jeziora Lubiąż pozwala turystom nie tylko na zwiedzanie miasta Lubniewice, ale także na spacer wokół jeziora i poznanie jego „dzikiej przyrody”.

Zwiedzanie dla miłośników przyrody w województwie lubuskim

Województwo lubuskie posiada wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, w których można zapewnić dzieciom rozrywkę. Parki rozrywki, palmiarnie, parki trampolin, parki papug, parki dinozaurów, rejsy po Odrze, ogrody botaniczne, bunkier lubuski i wiele innych miejsc odpowiednich dla rodzin. Jest tu mnóstwo atrakcji związanych z przyrodą, takich jak.

  • Rzeczpospolita Ptasia – to raj dla ornitologów, fotografów oraz miłośników przyrody. Miejsce, w którym ptaki i ich historie zajmują centralne miejsce.
  • Muzeum Łąki w Owczarach Wysokich – łąka kryje prawdziwe tajemnice, a w Lubuskiem można je odkryć. Zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach ekologicznych i przyrodniczych.
  • Ośrodek Edukacji Leśnej w Jeziorach Wysokich – znajduje się tu ciekawa wystawa edukacyjna o lubuskich lasach, jej mieszkańcach i historii regionu. Przy ośrodku znajduje się również arboretum, ścieżki edukacyjne oraz punkt widokowy.
  • Parki krajobrazowe i narodowe w województwie lubuskim – utworzenie parków krajobrazowych i narodowych jest wyraźnym sygnałem, że region posiada prawdziwe perełki przyrodnicze. W województwie lubuskim znajdują się dwa parki narodowe. Park Narodowy Ujście Warty i Drawieński Park Narodowy, a także osiem parków krajobrazowych.

Ponad połowę województwa zajmują lasy, województwo lubuskie to kraina około 600 jezior. Na większości obszaru regionu jest dobrze rozwinięty przemysł turystyczny. Występują tu pola namiotowe, kampery, parkingi leśne, hotele i wiele innych. Tutaj można naprawdę odpocząć, nie mając do czynienia z tysiącami turystów, którzy tak jak my przyjechali po świeże powietrze, a województwo lubuskie spełnia wszystkie te wymagania. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • W ubiegłym roku wybierając się do województwa lubuskiego, za cel obrałam Zieloną Górę. W ciągu 2 dni można tam spędzić malowniczy czas, nie zapominając o pobocznych atrakcjach regionu.

  • Jeśli chodzi o województwo lubuskie mam tutaj spore braki. Zielona Góra jest świetna i zainteresował mnie również lubuski szlak wina i miodu.