TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Jak pokonać strach przed lataniem?

Jak pokonać strach przed lataniem?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Jest to rodzaj fobii, która występuje bardzo często w naszym społeczeństwie, naznaczona różnymi wypadkami lotniczymi, oraz poczuciem dyskomfortu, który pojawia się w naszych głowach, ponieważ wiemy, że lecimy.

Strach przed lataniem.

Każdy, kto w pewnym momencie swojego życia miał okazję podróżować samolotem, czy to z konieczności, czy dla przyjemności, mógł odczuwać pewnego rodzaju lęk lub nerwowość przed wsiadaniem do samolotu. Jeśli nie doświadczyłeś tego z pierwszej ręki, to całkiem możliwe, że widziałeś to u pasażera podczas lotu lub nawet u współpasażera. Strach przed lataniem jest jedną z najczęstszych fobii w naszym świecie.

Jest to po części wina tanich linii lotniczych, których niskie biletów zachęcają więcej osób do latania. Szacuje się, że 20% populacji ma lęk przed lataniem, a 3% nie może wsiąść do samolotu, przy czym ten ostatni przypadek jest skrajny i poważny. Siła umysłu jest tak wielka, że czyni nas niezdolnymi do wykonania jakiegokolwiek zadania, np. wsiadania do samolotu. Lęk ten może być również spotęgowany przez złe doświadczenie, czyli minioną podróż samolotem, w której były turbulencje i niepewność wzięła górę nad podróżą.

Jak pokonać strach przed lataniem?

Jak wszystkie problemy, strach przed lataniem może być rozwiązany. Ważne jest to, aby chcieć się z nim zmierzyć, aby go pokonać. Zawsze powtarzam, że najlepszym sposobem na pokonanie strachu lub problemu jest zmierzenie się z nim. Wiem, że jest to skomplikowane, ale uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Oczywiście istnieją różne terapie, które pomogą Ci przezwyciężyć tego typu sytuację, ale najważniejsza jest świadomość, że masz lęk przed lataniem i chęć jego pokonania. W końcu pewnie wiesz, że latanie to najbezpieczniejsza forma transportu.

Kilka pożytecznych wskazówek.

  1. Przede wszystkim zrozum, co zamierzasz robić i że latanie jest bezpieczne. Boimy się nieznanego, dlatego zdobycie dobrych informacji przed wejściem do samolotu o tym, jak działa i jak jest bezpieczny, pomoże Ci go pokonać.
  2. Jeśli to możliwe — wybierz mądrze swoje miejsce. Siedzenia tylne są bardziej wrażliwe na turbulencje, więc staraj się siedzieć dalej do przodu i jeśli to możliwe w pobliżu wyjścia awaryjnego, gdzie zwykle jest więcej miejsca na nogi. Postaraj się zająć miejsce przy przejściu, a nie przy oknie.
  3. Wyobraź sobie, że jesteś w autobusie i skupiasz się na systemach rozrywki w samolocie.
  4. Pomyśl, ile radości będziesz miał po dotarciu do celu.
  5. Rozpocznij rozmowę z pasażerem obok, to pomoże Ci odwrócić uwagę.
  6. Weź tabletkę nasenną.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

1 komentarz

  • Kocham podróżować, ale latanie właśnie to jakiś koszmar. Chociaż ostatnim razem muszę przyznać, że nie było źle, znajomi tak mnie rozpraszali i zagadywali, że nawet nie zauważyłam, kiedy byliśmy na miejscu 🙂