Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Surfowanie to wyjątkowy sport, który daje nie tylko wiele radości, ale również uczy pokory i szacunku dla środowiska naturalnego. Zanim jednak zakupisz własną deskę i złapiesz swoją pierwszą falę, koniecznie musisz dowiedzieć się kilku niezwykle istotnych rzeczy. Podpowiadamy więc, co powinno znaleźć się na wyposażeniu surfera, czym jest wax i o co tak naprawdę chodzi z tymi brejkami.
Czym jest surfing?
Zanim poznasz tajemnice zawodowych surferów, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest surfing i w jaki sposób go uprawiać. Otóż pod nazwą „surfing” kryje się sport wodny, polegający na pływaniu na falach z wykorzystaniem specjalnej deski o różnych wymiarach. Mowa tutaj o tzw. shortboardach czy longboardach, różniących się — jak sama nazwa wskazuje — długością. Złapanie balansu na fali nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też wiele osób szlifuje swoje umiejętności na tzw. surf camp, czyli obozach surfingowych. Tutaj, pod czujnym okiem trenera, można zapoznać się z teorią surfingu, a zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, łapiąc swoją pierwszą falę.
Które pojęcia warto znać, rozpoczynając przygodę z surfingiem?
Na początku tej wyjątkowej przygody, można pogubić się w surfingowym słowniku. Zawiera on jednak kilka pojęć, które należy znać, by surfować świadomie, a przede wszystkim bezpiecznie. Dużą pomocą dla początkujących surferów, będzie z pewnością artykuł “O co chodzi z tymi brejkami?”, w którym wyjaśnione zostały podstawowe zagadnienia, takie jak beach break czy point break.
Warto również dowiedzieć się, czym jest wax, czyli naturalny wosk do smarowania deski, oraz leash, służący do przyczepienia deski do kostki, co jest niezwykle istotne po ewentualnym upadku do wody.
Nie bez znaczenia pozostają również nazwy poszczególnych manewrów wykonywanych na desce surfingowej. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się z pewnością barell, polegający na przepłynięciu przez tubę, utworzoną z morskiej fali oraz air, w trakcie którego najlepsi surferzy wzbijają się w powietrze.
Surfing a zasady bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć?
Doświadczeni surferzy wiedzą, że wchodząc do wody, należy trzymać deskę z boku, nigdy zaś przed sobą. Warto również dokładnie wiedzieć, kiedy wchodzić do morza podczas przypływu, by nie zakończyło się to przewróceniem surfera przez wysokie fale, rozbijające się w tym czasie o brzeg.
Istotny będzie także okres falowania, czyli zmienna prognostyczna, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, oceniając warunki do surfowania. Nic więc dziwnego, że większość osób naukę rozpoczyna pod okiem profesjonalnego trenera. To szczególnie istotne w przypadku tych, którzy nie mieli jeszcze żadnego doświadczenia z surfingiem. Instruktor posiada stosowne kwalifikacje, a przede wszystkim wiedzę i umiejętności, które potrafi przekazać swoim kursantom w przystępny sposób w trakcie spotkań szkoleniowych.
Jak wyglądają profesjonalne lekcje surfingu?
O tym, że wsparcie instruktora jest niezbędne dla przyszłych surferów, już wspomnieliśmy. Warto jednak dowiedzieć się również, jak wyglądają profesjonalne lekcje surfingu.
Pomocny w tym może okazać się artykuł “Jak wyglądają lekcje surfingu?”, w którym to opisany został cały cykl zajęć. Szkolenie rozpoczynają więc zajęcia teoretyczne, w trakcie których kursanci zapoznają się z podstawowymi pojęciami, budową deski surfingowej i prawidłową postawą ciała. Dopiero po zakończeniu tej części, przychodzi pora na zajęcia w wodzie. Instruktorzy pomogą dobrać odpowiednią piankę, a pierwsze lekcje z pewnością będą odbywać się blisko brzegu, by wraz z biegiem czasu, przesunąć się w stronę tzw. zielonej fali.
Dlaczego warto surfować?
Jak nietrudno zauważyć, nauka surfowania na desce nie jest łatwa, a przyszły surfer musi poznać skomplikowane nazewnictwo i terminologię. Warto jednak podjąć wyzwanie, by poczuć niesamowity przypływ energii w walce z żywiołem. To również naturalny lek na stres, będący zarówno wyjątkową formą najwyższej jakości rozrywki, jak i lekcją pokory w starciu z morskimi falami.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dodaj komentarz