Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wałbrzych to jedno z tych dolnośląskich miast, którym turyści poświęcają coraz więcej uwagi. Dawniej był to ważny ośrodek górnictwa, a po jego upadku – ośrodek miejski kojarzony z biedą i licznymi problemami społecznymi. Dziś Wałbrzych staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wycieczki dla miłośników historii, a wczasy w jego rejonie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób stawiających na aktywny wypoczynek. Co warto tu zobaczyć?
Wałbrzych – co warto zobaczyć?
Wielkim walorem Wałbrzycha jest jego położenie i bliskość miejsc od lat chętnie odwiedzanych przez turystów. Kusi pobliska Świdnica oraz sąsiednie uzdrowisko Szczawno-Zdrój, kusi zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – zabytek będący jednym z cenniejszych obiektów na Szlaku Zamków Piastowskich na Dolnym Śląsku. Wałbrzych jest też świetnym punktem wypadowym w Góry Wałbrzyskie, a kto znajdzie tanie noclegi na terenie miasta, ten będzie mógł wybrać się również w pobliskie Góry Sowie. Samo miasto przyciąga długą historią i zabytkami, które w ciekawy sposób przypominają o czasach jego świetności. Co warto zobaczyć?
Dumą Wałbrzycha jest zamek Książ i atrakcje związane z rezydencją Hochbergów. Intryguje sama budowla oraz otaczający ją park krajobrazowy, uwagę przyciąga też stadnina koni oraz wałbrzyska palmiarnia, którą Henryk XV zbudował dla swej ukochanej żony, księżnej Daisy. Sama księżna zmarła w Wałbrzychu, a willa, w której mieszkała, jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie miasta. Wałbrzych może się ponadto pochwalić pięknym rynkiem, wokół którego skupiły się piękne kamienice o historycznych elewacjach, oraz Placem Magistrackim, którego najcenniejszą ozdoba jest miejski ratusz. Zabytkowe kościoły (katolicki i ewangelicki) również przyciągają uwagę. Co jeszcze zachwyca?
Wałbrzych to przede wszystkim dwa muzea
Wałbrzych to przede wszystkim dwa muzea, których w czasie wycieczki po tej części Dolnego Śląska nie można pominąć. Nową inwestycją, która rozsławiła Wałbrzych i skutecznie zachęciła turystów do wizyt na jego terenie, jest Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, mieszczące się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Drugim skarbem Wałbrzycha jest Muzeum Porcelany, które przypomina o miejscowych fabrykach porcelany i ich dorobku. Kto zajrzy do tej placówki, ten zobaczy wspaniałą kolekcję wyborów z wałbrzyskiej porcelany oraz porcelanowe działa sztuki, które trafiły tu z odległych zakątków świata. Całość prezentuje się wspaniale, a kto zajrzy do Muzeum Porcelany, ten z pewnością żałować nie będzie.
Źródło zdjęcia: Wojciech Wyszkowski z Pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
W Wałbrzychu udało mi się zwiedzić Zamek Książ oraz Palmiarnię. Na Muzeum Porcelany mam ochotę już od dawna, jednak chętnie wybiorę się również do Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia.
Dzięki za garść informacji. W tym roku planuje wakacje na Dolnym Śląsku i właśnie ten artykuł okazał się pomocny.