TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Jak walczyć ze stresem?

Jak walczyć ze stresem?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Stres jest jednym z problemów, z którymi wielokrotnie spotykamy się w naszym życiu. Nie jest to choroba, ale może być równie szkodliwa, jak choroba, lub torować drogę wielu chorobom, które nasilające mogą w przyszłości być dokuczliwe.

Mózg każdego człowieka działa inaczej w odpowiedzi na stres i nie ma jednego uniwersalnego sposobu radzenia sobie z nim. Nie zawsze jednak stres jest zła czy szkodliwa. Stres to reakcja człowieka na bodźce zewnętrzne, prawdziwe lub wyobrażone, organizm dąży do utrzymania własnej równowagi. Trochę stresu może pomóc nam w rozwoju jako źródło motywacji do osiągnięcia naszego potencjału, powodując ogólne przebudzenie całego organizmu, ale kiedy myślimy o stresie, często myślimy o negatywnych aspektach. To, czy dane wydarzenie lub zagrożenie zewnętrzne jest odbierane jako stres, zależy od posiadanych mechanizmów radzenia sobie, mechanizmów obronnych, spostrzeżeń, myśli, tendencji impulsywnych i spojrzenia na wydarzenia zewnętrzne.

Stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie

Występowanie stresu może wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Być może myślisz, że jakaś choroba, która Ciebie atakuje obecnie, powoduje bóle głowy, częstą bezsenność lub zmniejszoną wydajność w pracy? W rzeczywistości stres może być przyczyną tych objawów. Niektóre z negatywnych skutków zdrowotnych stresu to bóle głowy, napięcie i ból mięśni, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, spadek libido, ból brzucha, trudności ze snem i niepokój. Brak motywacji i koncentracji, drażliwość, smutek czy depresja mogą być objawami lub skutkami stresu. Objawy stresu mogą wpływać na ciało, myśli, uczucia i zachowanie. Rozpoznanie typowych objawów stresu może pomóc w jego opanowaniu. Niekontrolowany stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych (przewlekłych chorób), w tym wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, otyłości i cukrzycy. Nieaktywne strategie radzenia sobie, takie jak oglądanie telewizji, czytanie bezsensownych nieinteresujących nas czasopism, surfowanie po Internecie czy granie w gry wideo, mogą wydawać się relaksujące, lecz w dłuższej perspektywie czasu mogą zwiększać stres – należy to kontrolować.

Zapobieganie stresowi i strategie radzenia sobie z nim

Jeśli widać objawy stresu, zarządzanie stresem i podjęcie kroków celu radzenia sobie z nim może wydawać się prostsze i da wiele korzyści dla zdrowia. Warto wtedy wdrożyć lub spróbować wdrożyć działania związane z zarządzaniem stresem. Dobrym przykładem może być:

  • Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga, tai-chi i masaż.
  • Zachowaj poczucie humoru.
  • Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi.
  • Znajdź czas na hobby, takie jak czytanie książek czy słuchanie muzyki.
  • Bycie aktywnym pomaga radzić sobie ze stresem.

Spotkania towarzyskie, wyjście do kina lub teatru i nie siedzenie samotnie w domu skutecznie zmniejszają czy neutralizuje stres. Udowodniono, że częsty kontakt z przyjaciółmi i spotkania towarzyskie mogą pomóc w walce ze stresem. Więzy społeczne czynią cuda, jeżeli chodzi o walkę ze stresem.

Kilka wskazówek jak „zwalczyć” stres

Stres jest jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa, jest czym nieuniknionym. W neutralizacji lub też w złagodzeniu stresu pomaga wiele czynników. W głównej mierze należy starać się zrelaksować i nie myśleć o stresujących sytuacjach. Może się to wydawać trudne, ale z czasem można sobie z tym poradzić. W walce ze stresem skuteczne są proste strategie, które każdy może zastosować.

W pierwszej kolejności należy określić, dlaczego jesteś zestresowany, co doprowadza czy doprowadziło nas do sytuacji stresowej. Należy opracować strategie radzenia sobie z nim:

  • Aby z nim walczyć, pamiętaj o codziennej praktyce głębokiego oddychania. Głębokie oddychanie może pomóc złagodzić stres psychiczny i fizyczny.
  • Praktykuj ją codziennie jako część swojej rutyny, aby powstrzymać stres i poradzić sobie z jego skutkami ubocznymi.
  • Śpij spokojnie 7-8 godzin na dobę. Sen jest niezbędny nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
  • Nie zapomnij wygospodarować czasu na spotkania towarzyskie z przyjaciółmi. Równowaga między życiem społecznym a jakością życia zawodowego jest ważna, aby pomóc w radzeniu sobie ze skutkami stresu.
  • Dobrym pomysłem jest również wygospodarowanie czasu na medytację — już 15 minut dziennie może być bardzo korzystne dla zdrowia.

Są to przykładowe działania, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem, więc działaj.

Stres ma także dobre oblicze

O ile stres nie jest chroniczny (nie trwa długo lub stale) i nie wymyka się spod kontroli, może pomóc stać się bardziej świadomym otoczenia i się skupić. W niektórych przypadkach może dodać energii i sprawić, że odniesiesz większy sukces zawodowy lub społeczny. Jeśli jednak w wyniku stresu stracisz kontrolę nad swoim życiem, może to spowodować poważne szkody w życiu zawodowym i rodzinnym, w zdrowiu i w relacjach, a także w innych sferach życiowych, na których tobie bardzo zależy. Stres nie jest czymś, co należy traktować lekko, należy sobie z nim radzić lub spróbować radzić. Poprawa sprawność fizycznej i umysłowej oraz energia, a także zdolność do koncentracji i natychmiastowej reakcji – może pomóc w walce z nim. W ten sposób można uchronić się przed niebezpieczeństwem, jakim jest stres. To jest pozytywne zjawisko. Jeśli jednak na codzienne problemy, takie jak korki czy rachunki, reagujesz tak, jakby Twojemu organizmowi groziła śmierć, to objawy ostrego lub przewlekłego stresu.

Walcz albo uciekaj — zmiana powoduje, że ciało reaguje walką lub ucieczką

Pomagała to naszym przodkom wyprzedzać tygrysy szablastozębne, a w czasach współczesnych pozwala unikać wszelakim wypadków, nieszczęśliwym wydarzeniom. Wiele z dzisiejszych powtarzających się stresorów, takich jak trudności finansowe i relacje, utrzymuje ciało w stresie i jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak są metody i techniki, które pozwalają sobie z nim skutecznie walczyć.

Relaks łagodzi stres — naucz się relaksować

Reakcje stresowe mogą powodować produkcję hormonów stresu, takich jak kortyzol i noradrenalina, a także inne niekorzystne substancje, które są produkowane w organizmie i sprzyjają stresowi. Przedłużająca się ilość czasu może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a także z utratą więzi społecznych. Niektóre techniki relaksacyjne mogą pomóc w powrocie do stanu sprzed stresu. Relaksując lub ucząc się relaksu, możesz poprawić jakość swojego życia, w tym ucząc swój organizm zmniejszania reakcji stresowej przed czy po stresie. Kluczem jest wprowadzenie relaksu do własnego życie. Dodatkowo relaks pomaga organizmowi wrócić do normalności.

Stres jest nieuniknioną częścią życia bez znaczenia na wiek – każdy go przechodzi. Jednak gdy stres staje się chroniczny, może pozostawić trwałe blizny w życiu danej osoby. Zminimalizowanie możliwych do uniknięcia źródeł stresu w życiu i nauczenie się strategii radzenia sobie z nim może pomóc w radzeniu sobie z objawami stresu, które z czasem mogą się pogłębiać.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • Nie da się ukryć, że codzienny pęd raczej nie sprzyja zrelaksowanym ludziom. Dzięki za te podpowiedzi. Staram się wysypiać i miło spędzać czas. Wprowadzę też inne ,,zalecenia”.

  • Zachowanie poczucia humoru oraz stosowanie technik relaksacyjnych świetnie się sprawdza. Trzeba także dać sobie przyzwolenie na odpoczynek.