TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
O czym należy pamiętać, udając się na biwak?

O czym należy pamiętać, udając się na biwak?

Ludzie wracają do natury, organizują wycieczki do lasów, w góry, nad morze i odpoczywają w kręgu przyrody. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę nasz „zabiegany” styl życia. Bycie blisko natury pomaga uspokoić umysł i „naładować” baterie. Tak więc wybór, jak najbliższego kontaktu z naturą jest bardzo powszechny i pomocniczy. Dlatego warto wybrać się na długą przygodę. Dobrym pomysłem jest biwak, nie ma jak biwak z przyjaciółmi, rodziną lub na własną rękę. Nie ma nic lepszego od budzenia się przy dźwiękach ptaków, scenerii przyrody, która jest przepiękna i daje chęć do życia.

Dlaczego warto wybrać się na biwak?

Przebywanie na łonie natury sprawi radość zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Co więcej, jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, by zabrać rodzinę na wakacje, biwak pozostaje najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Biwak można traktować jak rodzaj wypoczynku, tak jak każdy inny urlop lub wakacje. Cieszenie się świeżym powietrzem, spacerowanie leśnymi ścieżkami, zapoznawanie się z aspektami natury, to coś cudownego, a biwak ma to wszystko.

Niezbędnik biwakowy, jak się przygotować na biwak

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zapalonym biwakowiczem, musisz dobrze zaplanować udane biwakowanie. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą rzeczy niezbędnych do funkcjonowania na biwaku. Będą to na pewno:

 • należy mieć namiot, wodoodporną podłogę,
 • śpiwór, karimata, materac,
 • latarkę i zapasowe baterie,
 • środki higieny i czystości,
 • worki na śmieci,
 • apteczkę, leki niezbędne.

Jeśli chodzi o niezbędniki do namiotu, powinieneś mieć paliki i młotki z zestawem naprawczym i zapasowym płótnem, moskitiery, skrobaczki, siatkę przeciwwiatrową, czołówkę, lampę wiszącą i kłódkę, łopatkę, mini narzędzi, siekierkę i kilka podstawowych narzędzi.

To powinno być priorytetem na Twoim biwaku, a gdy już to zrobisz, możesz pomyśleć o naczyniach do gotowania, zastawie i łatwo przechowywanej żywności. Po spakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy warto zabrać ze sobą również gadżety, które uprzyjemnią biwakowanie. Na przykład, jeśli wybierasz się na biwak w góry, weźmiesz inne rzeczy niż jeśli jedziesz nad morze lub na niziny.

Celem biwaku jest zabawa, przygoda i wspomnienia

Ważne jest, aby biwakowe wspomnienia pozostały na całe życie. Jeśli przywieziesz aparat fotograficzny, aby uwiecznić szczęśliwe chwile, lub instrument muzyczny, taki jak gitara lub bongo, Twój obóz będzie pełen muzyki i tańca. Co najważniejsze, ciesz się podróżą z najbliższymi.

Na koniec, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy wybierasz się na biwak

 • Unikaj zbierania dzikich kwiatów i jagód.
 • Jest takie powiedzenie wśród wędrowców: „Nie zostawiaj nic poza śladami stóp, nie zabieraj ze sobą nic poza wspomnieniami”.
 • Niestety, wielu podróżnych może paść ofiarą kradzieży.
 • Ważne jest, aby mieć plan zabezpieczenia rzeczy wartościowych, zwłaszcza podczas podróży zagranicznych.

Biwak bez wędrówki to nie biwak. Jak wybrać plecak na biwak?

Plecak to przedmiot numer jeden na biwak. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać go prawidłowo. Wybierając plecak na wędrówki, należy wziąć pod uwagę 6 ważnych parametrów:

 1. kształt plecaka,
 2. czas trwania wędrówki,
 3. rodzaj wędrówki,
 4. rodzaj terenu do pokonania,
 5. wysokość trasy,
 6. ilość ekwipunku do niesienia.

Przed podjęciem decyzji warto najpierw wypróbować plecak w sklepie, domu. Upewnij się, że plecak ma odpowiedni rozmiar, jest:

 • wygodny i regulowany,
 • solidny i wytrzymały,
 • wodoodporny (możesz dodać wodoodporny pokrowiec na plecak),
 • bezpieczny i lekki.

Zwróć też szczególną uwagę na takie cechy jak przestrzeń do przechowywania, akcesoria, kieszenie, wewnętrzne przegrody, zewnętrzne zapięcia (paski, klamry, klipsy) i wodoodporne pokrowce.

Biwak to fajna przygoda i świetna zabawa dla dorosłych i dzieci. Kto w dzieciństwie nie chciał spędzić nocy pod gołym niebem? Biwak to jeden z najtańszych sposobów spędzenia wakacji na niezapomnianą przygodę na świeżym powietrzu. Biwakowanie może być całkiem dobrą alternatywą dla drogich wakacji.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

 • Uwielbiam biwakowanie w lesie, zwłaszcza w namiotach typu ,,10″. Nie da się ukryć, że odpowiedni ekwipunek to podstawa.

 • Bardzo podoba mi się biwakowanie pod namiotem. Jest to świetna propozycja spędzenia wolnego czasu oraz niezapomniane wspomnienia.