TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Agroturystyka pomysłem na biznes

Agroturystyka pomysłem na biznes – Jak zacząć prowadzić gospodarstwo agroturystyczne

Agroturystyka i ekoturystyka mają istotny potencjał biznesowy, jest to biznes głównie dla drobnych rolników na obszarach wiejskich. Jest to jeden ze sposobów na uczynienie gospodarstwa rolnego bardziej dochodowym poprzez generowanie dodatkowych zysków. Agroturystyka to dochodowa działalność, która zapewnia turystom wypoczynek, rozrywkę i edukację w gospodarstwach agroturystycznych. Najprościej mówiąc, właściciele gospodarstw agroturystycznych muszą zaoferować gościom coś do zobaczenia, zrobienia i kupienia. Atrakcje związane z rolnictwem wiejskim cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej Polaków decyduje się na ten rodzaj wypoczynku. Wiele gospodarstw agroturystycznych znajduje się na terenach wiejskich, z dala od zgiełku i hałasu miast. Dzięki temu są atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla turystów, a przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.

Co mogą zaoferować gospodarstwa agroturystyczne?

Oferta agroturystyczna jest ogromna od przejażdżek na kucykach, koniach, po pomoc w pracach na farmie (gospodarstwie). Przykładami agroturystyki są: jazda konna, oglądanie dzikiej przyrody, wycieczki degustacji win, zwiedzanie gospodarstw rolnych, wędkowanie, hodowla zwierząt, festiwale i targi, wystawy rolnicze, wycieczki edukacyjne i wiele innych działań, w zależności od warunków, regionu i lokalizacji danego gospodarstwa agroturystycznego.

Agroturystyka jako dochodowy biznes

Pozytywną stroną prowadzenia tego typu biznesu jest to, że prowadzenie działalności agroturystycznej nie musi być działalnością wymagającą rejestracji. Rolnicy, przedsiębiorcy i osoby fizyczne mogą gościć (turystów) na zasadzie gospodarstwa agroturystycznego. Nie każdy jednak płaci od tego podatek dochodowy, nie każdy też musi rejestrować swoją działalność w CEIDG. Najpierw jednak musisz zdecydować, jaką działalność agroturystyczną chcesz prowadzić i przygotować biznesplan. Dogłębny biznesplan powinien odpowiadać na wszystkie poniższe  pytania. Powinien również zawierać plan marketingowy, który wyjaśnia opcje rozpowszechniania informacji o tym, co, kiedy i gdzie chcesz zaoferować swoim gościom (odwiedzającym twoje gospodarstwo). Dobrze sporządzony biznesplan będzie kluczowy w dalszym planowaniu działalności, więc nie należy go pomijać.

Jest to również ważne dla  biznesu agroturystycznego

Przy prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego niezbędne będą pozwolenia, ubezpieczenia, odpowiednie wymagania oraz wizyta u weterynarza. Nawiązać kontakt z osobami pracującymi w lokalnej branży turystycznej, a także z lokalnymi gospodarstwami.

Główne zalety posiadania biznesu agroturystycznego to:

  • Nie wymaga dużych nakładów kapitałowych.
  • Można wykorzystać to, co już jest w gospodarstwie.
  • Stwarza możliwości pracy dla miejscowej ludności i rodzin.
  • Może przynieść przypływ gotówki, zwłaszcza jeśli jest wykorzystywany poza sezonem.
  • Możesz zbudować ważne kontakty.
  • Stań się znany jako ekspert od ekoturystyki.

Oceń idealny profil swojego klienta

Jednym z kluczy do udanego biznesu agroturystycznego jest wyobrażenie sobie swojego idealnego klienta. Planujesz wycieczkę szkolną? Czy potrzebujesz pomocy w przyciąganiu klientów sezonowych? Czy chcesz sprowadzić motocykle i wielkie wycieczki do swojego gospodarstwa agroturystycznego? A może wolisz skierować się do lokalnych mieszkańców i zaoferować im głównie zbiór własnych owoców i warzyw? To są ważne pytania, które należy zadać.

Wskazówki dotyczące prowadzenia działalności biznesowej agroturystycznej

  • Zastanów się, ile czasu, talentu i zasobów może dać turystą.
  • Zdecyduj, kto będzie odpowiedzialny za organizację wydarzenia.
  • Starannie planuj wydarzenia przed otwarciem ich dla publiczności.
  • Zapewnienie ubezpieczenia od odpowiedzialności publicznej.
  • Dokładnie zbadaj swojego idealnego klienta i jego oczekiwania.
  • Zacznij od małych i zwiększaj stopniowo ilość gości.
  • Rozważ wszystkie ryzyka i opracuj plan awaryjny.

W pędzącym świecie, zabieganych osób, którzy cały tydzień bez odpoczynku „gdzieś gnają” agroturystyka, ze względu na brak miejskiego zgiełku, hałasu i pośpiechu, przy naturze, na świeżym powietrzu z atrakcjami przyrodniczymi może być idealnym biznesem. Ludzie coraz bardziej szukają wypoczynku w ciszy i w harmonii z naturą. Najwyższy czas to wykorzystać i stworzyć agroturystkę marzeń, wyjątkowych wspomnień i wrażeń dla turysty, który będzie powracał. A dzięki temu Ty będziesz na tym zarabiał.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • Agroturystyka to idealne rozwiązanie, którym interesuje się coraz więcej odbiorców. Warto zainteresować się stworzeniem takiego miejsca dla innych.

  • To prawda, że prowadzenie agroturystyki nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Dodatkowo są to miejsca bardzo często odwiedzane w ramach urlopów.