W ostatnich latach wzrosła chęć przeprowadzki za granicę i coraz więcej osób myśli o spróbowaniu szczęścia za granicą. Jedni robią to pod wpływem nagłego impulsu, a inni długo się zastanawiają. Niezależnie od tego, do którego obozu należysz, jedno jest pewne: po podjęciu decyzji nikt nie ucieknie od procedur i rutyny.
Przeprowadzka na stałe za granicę
Wielu z nas ma różne sposoby myślenia. Niektórzy ludzie na świecie żyją dla wędrówki. Inni są mniej odważni i przebywają za granicą tylko przez krótki czas. A niektórzy chcą mieszkać za granicą na stałe. Niezależnie od tego, kim jesteś, przeprowadzka do nowego miejsca może zmienić Twoje życie. Powodów przeprowadzki za granicę jest niezliczona ilość i nigdy nie będzie podobnej historii w przyszłości. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że znaczna część Polaków decyduje się na stałe zamieszkać za granicą z powodów ekonomicznych lub z powodu bardziej sprecyzowanej wizji przyszłości.
Migracja za granicę
Migracja za granicę nie jest prostym procesem. W kraju migracji trzeba wykonać wiele czynności i zadań. Taka migracja za granicę nie jest łatwym zadaniem, dlatego trzeba ją wcześniej zaplanować. Główne zadania, które musisz wykonać w kraju, w którym przebywasz, są następujące: Od strony formalnej należy zadbać o aktualność dokumentów tożsamości i innych dokumentów oraz o dopełnienie wszelkich formalności. Oprócz dokumentów tożsamości potrzebnych do przekroczenia granicy potrzebne będą:
- akty urodzenia,
- akt małżeństwa – jeżeli jesteś w związku małżeńskim;
- świadectwo ukończenia szkół, kursów, szkoleń;
- certyfikat stałego pobytu za granicą.
Inne ważne rzeczy, które musisz mieć za granicą
- Jeśli posiadasz krajowe ubezpieczenie zdrowotne, nie zapomnij o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (jeśli przeprowadzasz się do państwa członkowskiego UE). Dzięki tej karcie można uzyskać dostęp do opieki medycznej w Europejskim Obszarze Gospodarczym i w Szwajcarii.
- Mieszkanie, dom lub inna nieruchomość w Polsce — Kto dokonuje płatności i kto się nimi zajmuje, gdy nas nie ma w kraju.
- Ważną kwestią są również dzieci (jeśli masz dzieci i się z nimi przeprowadzają). Sprawdź różne procedury w szkole Twojego dziecka i warunki, na jakich będzie mogło się uczyć w miejscu docelowym.
- Wszelkie umowy — pamiętaj, aby przed wyjazdem rozwiązać wszelkie długoterminowe umowy lub zrezygnować z istniejących w Polsce usług. Telefon komórkowy, zakład energetyczny, zakład gazowy, różne umowy, internet, abonamenty. Ponadto, jeśli otrzymujesz zasiłki lub świadczenia socjalne, upewnij się, że przed wyjazdem dopełniłeś niezbędnych formalności w urzędach.
Nie zapomnij o rzeczach, które chcesz zabrać ze sobą
Logistyka takiej przeprowadzki może być bardzo skomplikowana i czasochłonna, dlatego trzeba odpowiednio przygotować plan. Przede wszystkim musisz zastanowić się, co chcesz ze sobą zabrać i jaką trasę chcesz pokonać. Następnie trzeba znaleźć stawki interesujących nas firm transportowych. Niektóre oferują trzy rodzaje transportu — lądowy, lotniczy i morski. Wybór odpowiedniej firmy transportowej to gwarancja, że dostaniesz to, co im powierzysz. Gdy już zdecydujesz się na ofertę, czas spakować swoje rzeczy. Zapakuj go starannie, aby nie uległ uszkodzeniu w transporcie.
A w kraju docelowym, jakie nas czekają formalności, sprawy do załatwienia?
Gdy dotrzemy do docelowego kraju, w którym chcemy się osiedlić na stałe, to nie koniec naszych formalności i wszelkich zadań do wykonania – lecz to dopiero początek. Zadania, które na Ciebie czekają, różnią się znacznie w zależności od kraju, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić wszędzie. W miejscu docelowym będziesz musiał znaleźć odpowiednie mieszkanie (jeśli go nie masz), znaleźć pracę, zapisać dzieci do szkoły, złożyć wniosek o kartę medyczną, otworzyć konto bankowe, wykupić abonamenty lub dopełnić wszelkich formalności związanych z mieszkaniem i mediami, z których będziesz korzystać i jeszcze wszelakich innych zadań, formalności, które należy wykonać, ale to już miejsce na inny artykuł.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dziękuję za ten wpis. Będzie on ogromną pomocą dla wszystkich, którzy planują przeprowadzkę poza granice kraju. W pędzie można o czymś łatwo zapomnieć.
Podczas planowania wyprowadzki za granicę na stałe na pewno nie można zapomnieć o załatwieniu wszystkich spraw w Polsce.