TravelPress.pl - Serwis internetowy o podróżach po świecie
Odpowiedni odzież na narty

Odpowiedni odzież na narty

Wyjeżdżając pierwszy raz na narty, zdarza się, że nie wiemy jakie ubrania wybrać pod spodnie i kurtki narciarskie. Czy ubiór na cebulę jest dobrym sposobem na stok? Poza sposobu na cebulkę wyjaśnimy różnicę między bielizna termoaktywnej od bielizny termicznej. Będzie też parę słów o modnej obecnie wełnie merino.

Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna

Podczas wyboru bielizny na stok zamiennie używamy bielizna termiczna i bielizna termoaktywna, co jest dużym błędem. Zacznijmy od odpowiedniej bielizny, jednak wybierając bieliznę mylimy dwa słowa: bieliznę termoaktywnej a bielizny termicznej.

Bielizna termiczna

Bielizna termiczna ma za zadanie ogrzanie naszego ciała, ma za zadanie zapewnić ciepło, nie zależnie od tego czy siedzimy, czy jesteśmy w ruchu. Bielizna taka chroni nasz organizm przed wyziębieniem, odzież taka nie odprowadza wilgoci nie skóry. Bieliznę taką można wybrać, gdy będziemy przebywać w chłodnym miejscu, jednak nie będziemy wykonywać tam zbyt dużych aktywności fizycznych. Bielizna taka idealna jest, gdy będziemy spacerować, stać np. przy ognisku lub bawić się z dzieckiem na mrozie. Taka bielizna sprawdzi się np. podczas wizyty u Mikołaja w Rovaniemi.

Bielizna termoaktywna

Jak sama nazwa tej bielizny wskazuje, jest to bielizna dla aktywnych, przebywających w chłodnym miejscu. Bielizna termoaktywna pomaga w zachowaniu odpowiedniej temperatury ciała, w przeciwieństwie do bielizny termicznej, bielizna termoaktywna umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Bielizna taka niweluje niemiły zapach dzięki temu, że bielizna jest wzbogacona jonami srebra, które działają bakteriobójczo. Dlatego bielizna taka idealna będzie na spędzanie czasu aktywnie: jazda na nartach, bieganie przy minusowych temperaturach czy jazda na rowerze. Aby taka bielizna odgrywała swoją rolę, trzeba dobrze dopasować rozmiar do ciała.

Bielizna z wełny merino

Kilka ostatnich lat wełna marino cieszy ogromną popularnością. Wełnę tą pozyskuje się z runa owiec merynosów, wełna ta skutecznie termoizoluje, pozwala ciału oddychać, ma również właściwości antybakteryjne czy plamoodporne. Pomimo to, że jest wełna to wełna merino jest bardzo cienka, trzy krotnie cieńsza niż ludzki włos, grubość waha się w przedziale 15–23 mikrony, dzięki temu wełna ta „nie gryzie”. Wełna merino zapewnia doskonałą termoizolację, dbając o utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Dodatkowym atutem bielizny merino wilgoć nie zatrzymuje się na skórze ale zostaje uwolniona do otoczenia, umożliwia stałą wymianę powietrza.

Podsumowując powyższe wybierając się na aktywny wyjazd wybieramy bielizną z wełny merino lub bieliznę termoaktywną. Dzięki temu przy niskich temperaturach będzie nam ciepło oraz będziemy czuć komfort przebywania na dworze.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Dodaj komentarz